Poslouchat podcasty a rozličné debaty za jízdy v autě, při běhu nebo domácích pracích je pohodlné. Vidět lidem do obličeje, když mluví, ale není vůbec od věci. Dozvíme se pak mnohem víc. A tak má smysl občas zapojit i oči a dívat se. Třeba na televizi Noe, která rozhodně není jen pro babičky. (Ale když se budete dívat s tou svojí, určitě ji to potěší.)

zdroj

Úterý 25. dubna

Na startu s Ondřejem Havlíčkem

Ondřej Havlíček posledním rokem studuje právo na brněnské Masarykově univerzitě a je jednou z hlavních tváří podcastu Bez filtru. Ve své novinářské práci se zajímá o nové možnosti ve fungování katolické církve, výchovnou práci s dětmi a mládeží a moudré rady starších.
Rozhovory s mladými lidmi z dílny studentů Vyšší odborné školy publicistiky.

Středa 26. dubna

Dům ze skla? s prof. Tomášem Petráčkem

Společně se vrátíme k založení pražského biskupství a výzvám pro současnou církev, k probíhajícímu synodnímu procesu i k poselství velikonočních svátků, které slavíme. Reagovat budeme i na ekonomickou krizi a válečnou situaci a pustíme se i do úvah o tom, jak přispět k vstřícnější a dialogičtější atmosféře v naší společnosti. Moderuje Irena Pulicarová.

Čtvrtek 27. dubna

Tiché hrozby - Bouřlivé počasí

Bouře, blesky, extrémní lijáky, bleskové povodně, krupobití a tornáda. Všechny tyto jevy se objevují v Česku. Jak čeští vědci studují tyto fenomény a jak jejich práce může lidem prakticky pomoci? Co vlastně víme o počasí a proč nás tak často překvapuje? Jak přesné jsou modely předpovědí? Budeme vůbec někdy schopni předpovídat chování naší atmosféry?

Duchovní páry

Ponořením se do farností a komunit tento film mnohým divákům odhaluje existenci „velkých děl“, která v průběhu staletí, posledních desetiletí a dokonce i dnes vytvořili kněží, řeholnice nebo „světští křesťané“. Vede nás k setkání s mimořádnými osobnostmi, které víra přesáhla a které zanechaly nebo zanechávají svou stopu. Dochází k zázrakům na přímluvu známých světců i těch méně známých. O důvod víc proč stojí za pozornost!
Za jakých okolností Bůh umožnil jejich setkání? Jak se jim podařilo sjednotit své síly, obvykle na cestě, kde se překážky zdály nepřekonatelné? Jaké komunity našli? Zakládáme dnes náboženské komunity? Na tyto otázky a mnohé další se pokusí odpovědět odborníci. Díky archivním záběrům i záběrům přímo z míst samotných je tento dokument věnovaný „duchovním párům“ originální a současně také napínavým a zábavným.

Pátek 28. dubna

Dobrodružství před kamerou

Je možné vylézt na 6 000 m vysoký vrchol od hladiny moře za jeden den? Na tuto otázku odpověděl italský ultra sportovec Nico Valsesia v rámci projektu Od nulové výšky na vrchol a překonal již tři rekordy. Po zdolání Mont Blancu, Aconcaguy a Elbrusu se pokusil o svůj čtvrtý rekord. Na začátku léta 2017 přistál v Tanzánii, aby vylezl na Kilimandžáro od Indického oceánu. Po 27 hodinách bez odpočinku, 400 km jízdy na kole a běhu přes 8 000 m výškového rozdílu zdolal Nico nejvyšší vrchol afrického kontinentu Uhuru, a tím stanovil mimořádný nový světový rekord výškového rozdílu.

Honduras - předtím, než odejdou

Honduras se řadí mezí nejchudší země ve Střední Americe, a zároveň patří také k nejnásilnějším zemím světa. Kombinace chudoby a možnost rychlého zisku díky všudypřítomnému prodeji drog vedl ke ztrátě mnoha životů, a to zvláště mladých lidí, z nichž někteří emigrovali. Podle Institutu Brookings vzrostl také počet zadržených rodin, které se snažily dostat z Hondurasu do Spojených států. Na jižní hranici mezi lety 2012 a 2019 vzrostl jejich počet z 513 osob na 188 368. Vládě se dosud nepodařilo zmírnit chudobu ani potlačit obchod s drogami a následné násilí gangů. Jednou z mála institucí v zemi, která se snaží poskytovat péči a sociální pomoc mladým rodinám je katolická církev. Tento dokument se zabývá problémy ve společnosti a také představuje církevní podpůrné programy, ať už jde o vězeňskou duchovní službu, pastorační péči pro přesídlené osoby, Zdravotní středisko ve farnosti Dobrého pastýře nebo Honduraský institut vzdělávání skrze rádio, které se snaží vdechnout naději zoufalým obyvatelům.

Sobota 29. dubna

Výpravy do divočiny - Léčivá Amazonie

Dnešní beseda vstoupí do nitra nekonečné amazonské džungle. Dr. Miroslav Horák a Dr. Athena Alchazidu, kteří budou hosty pořadu, se dlouhodobě věnují vzdělávacím a výzkumným projektům Masarykovy univerzity a Mendelovy univerzity v Brně, které jsou prováděny v tropické Americe. V Ekvádoru podporují nadaci Bosque Medicinal, která je globální iniciativou zaměřenou na ochranu deštného pralesa v Amazonii a snaží se například ukazovat jeho léčebnou roli.

Outdoor films - Vysokohorské ultramaratony

Stanislav Najvert se již několik let velmi úspěšně věnuje horským ultramaratonům. Mezi své největší úspěchy považuje 4 vítězství na beskydské B7 a 4 medaile z republikového mistrovství v Ultra Skyrunningu. Výsledky prozrazují, že patří k vrcholovým sportovcům. Miluje hory a kromě běhu se věnuje lyžování, cyklistice a plavání, dříve se věnoval házené, atletice a triatlonu.

Král Štěpán

Král Štěpán je maďarským národním světcem. Rocková opera o jeho životě vychází z nejstarších legend a zobrazuje příchod křesťanství do Uher a Štěpánův nástup k vládě. Král nemá jednoduchou situaci. Musí se vypořádat s odbojným knížetem Koppányem, který má velkou podporu lidu, protože bojuje za staré tradice a původní náboženství. To vše doplňuje povedená rocková hudba vycházející z domácích maďarských tradic a nápaditá výprava exteriéru.

Neděle 30. dubna

Dekalog II - Druhé přikázání

Proti druhému přikázání Nevezmeš jméno boží nadarmo se postaví židovský lékař, když ujišťuje těhotnou ženu o beznadějnosti stavu jejího muže. Jako člověk, který za války přišel o rodinu, se nemůže smířit s pomyšlením, že by žena šla na potrat. Dorota, povoláním houslistka, otěhotněla s milencem, a proto si stanovila podmínku: dítě si ponechá jen v případě manželovy smrti.

Pondělí 31. dubna

Léto s liškou

Dívenka Bertille zahlédne v lese lišku a chce se s ní spřátelit. Trvá dlouho, než se jí to podaří, ale liška si na ni postupně zvyká a projevuje jí čím dál větší důvěru. Bertille je šťastná, když si s ní může hrát a dovádět s jejími liščaty. Pak se ale začíná na lišku zlobit, protože ji neposlouchá a nechce si s ní hrát tak, jak si to holčička přeje. Jednou si ji přivede domů a chce si s ní hrát ve svém pokoji, ale liška začne být nesvá a proskočí ven oknem. Teprve pak Bertille lituje. Odnese lišku zpátky do lesa, a přestože se poraněná liška uzdraví, je to pro dívku velké ponaučení. Příběh je zarámován jako vyprávění matky, jíž se Bertille stala. Ve stejném pokoji jako kdysi ona teď bydlí její syn a ona mu vypráví před spaním o svém letním přátelství s liškou. Půvabný příběh se odehrává v krásném horském prostředí.