Ve Vsetíně se v závěru srpna uskuteční křesťanský festival UNITED. Důležitou součástí jeho programu jsou tematické semináře a promluvy hlavních řečníků. Právě ty mohou být podnětem k diskuzi účastníků. Mezi pozvané hosty patří řádová sestra Angelika Pintířová, psycholog Dalimil Staněk, novinář Petr Vizina, salesián Libor Všetula, religionisté Pavel Hošek a Zdeněk Vojtíšek.

Letošní ročník festivalu UNITED nese název Opravdový. Toto téma ve svých promluvách přiblíží lektorka Ida Pencová, salesián Libor Všetula a pracovník s mládeží Jakub Vejmělka.

Organizátoři k výběru názvu dodávají: “Kdybychom hledali nějaký název pro dnešní dobu, tak by to byla možná doba postfaktická nebo postpravdivá. A to právě proto, že pravda anebo fakta se zdají být něčím, co už není to hlavní, podle čeho se jako lidé v dnešní době řídíme. Pravda na sociálních sítích, autenticita, pravda ve vztahu k druhým lidem, sám k sobě, ale taky opravdovost ve víře či ve vztahu k Bohu, to jsou velká a hlavně aktuální témata.”

Část seminářů je zaměřena na oblast duchovního světa: Povolání a odvaha jít za Božím hlasem (Angelika Pintířová), Cesta k prameni života. Ale kudy? (Pavel Hošek). Pamatováno je také na současná témata: Gender chaos (Dalimil Staněk), Pravda jako fetiš (Petr Vizina), Moderní sekty (Zdeněk Vojtíšek), Odvrácená strana pornografie (Pete Lupton). Oblasti vztahů se dotknou semináře: Je manželství out? a K čemu je chození? (manželé Guttnerovi). Seberozvoji se budou věnovat: Vyhraj válku ve své mysli (Jana Polehna), Jak být sám se sebou aneb Vítej opět doma (Libor Všetula).

Praktické dovednosti mohou účastníci získat na workshopech. Ty jsou zaměřeny na umění, kreativitu, tanec, zážitkové hry nebo kurz přežití.

Mezi hudební hosty patří slovenská zpěvačka Sima Magušinová a brazilská zpěvačka Thabata Oliver. Poprvé se na UNITED představí polská formace Luxtorpeda a moldavská skupina Not an Idol. Z česko-slovenské křesťanské scény vystoupí formace BCC Worship, ESPÉ, Way To Go, písničkář Pavel Helan, violoncellista Petr Špaček a další

UNITED je křesťanský multižánrový festival s dramaturgicky různorodým programem. Ten kromě hudebních vystoupení zahrnuje semináře, workshopy, službu modliteb a duchovního poradenství, divadlo, filmové projekce, divadelní představení a sportovní aktivity. Festival proběhne od čtvrtka 18. 8. do soboty 20. 8. 2022. Místem konání je město Vsetín. Aktuality a další informace ohledně příprav jsou zveřejňovány na internetových stránkách www.festivalunited.cz a na profilu sociální sítě Facebook.

Text byl převzat ze stránek festivalu UNITED.