Během roku jsme pro vás připravili spoustu článků, které se věnují dětem, ať už šlo o různé tipy, co s nimi podniknout, nebo o inspiraci na katechezi s dětmi. Máme tu pro vás výběr zajímavých článků, které by vám na Magazínu neměly utéct, pokud máte doma nějaké ratolesti.

girl in pink sweatshirt
Zdroj: Unsplash.com

Jak přežít zimu s dětmi a nesáhnout si na dno

Zima je období nemocí a v téhle době navíc i častých karantén. Místo času a klidu na práci tak přicházejí dny, kdy jsou děti zavřené doma a nudí se a rodiče fungují z posledních sil. Naše kolegyně Lucie Zalevské připravila tipy, jak přežít zimu s dětmi.

„Víte, že existují dětské týdenní plánovače? Může to být například magnetická tabule, ke které patří magnetické obrázky nejčastějších dětských aktivit a povinností (to je spíše pro mladší děti) nebo popisovatelné magnetky, které můžete sami označit aktivitami a povinnostmi vašeho potomka. Pak už můžete sami nebo s dítětem vytvořit seznam jeho úkolů na nadcházející týden, které by mělo během tohoto týdne zvládnout. Děti pak jasně vidí, jaké aktivity je ještě čekají a které už mají splněné. Naučí se tak plánovat svůj volný čas a převzít odpovědnost za své povinnosti. Za splněné úkoly může být magnetek s odměnou. A co bude tou odměnou už záleží jen na vás a vašem dítěti – třeba určitý čas na počítači nebo speciální svačina.“

Všechny tipy najdete zde.


Závislost na telefonu v době „covidové“

Chytré telefony se staly nedílnou součástí našich životů. Dospělí mají tendenci obviňovat z toho, že jsou děti závislé na mobilech a internetu, ale ruku na srdce. Problém se závislostí na moderních technologiích se týká spousty lidí bez ohledu na jejich věk a covidová omezení, která nám bránila v osobním setkání, tento problém ještě prohloubila. Co když ale koukání na displej začne ovlivňovat celou rodinu?

„Problém nastává tehdy, když díky závislosti na telefonu zanedbáváme děti, manžela a domácnost. Mizí tak komunikace mezi maminkou a dítětem. Maminka si s dětmi méně povídá, méně se na ně směje, neukazuje jim svět. Veškerou pozornost věnuje telefonu. Před nějakým časem vzbudila v Anglii pozdvižení malá osmiletá holčička, když za svůj největší sen označila to, aby nikdy nebyly vynalezeny telefony…“

Více si můžete přečístv článku Lucie Zalevské zde.


Proč číst malým dětem Bibli a jakou vybrat?

Bibli má dnes doma zřejmě každý křesťan. Ekumenický překlad ani Bible21 však nejmenší čtenáře nezaujme. Proto Lucie pro všechny rodiče připravila přehled toho, jaké Bible pro nejmenší děti existují a pro jaký věk se hodí.

„Čtení s dětmi obecně pomáhá tvořit vztah mezi dítětem a rodičem, pomáhá tvořit vztah ke knihám, zlepšuje soustředění, fantazii, pomáhá dětem zpracovat různé emoce a v neposlední řadě rozvíjí jejich slovní zásobu. Čtení z Bible má ale další bonusy navíc: Učí děti o Bohu, o lásce, o důvěře, o naději. Učí je, jak se chovat ke svým bližním. Pomáhá jim vytvořit si s Bohem vztah…“

Celý článek o Biblích pro nejmenší najdete zde.


Dva měsíce prázdnin a jen pět týdnů dovolené? Má to řešení!

Jak skloubit letní prázdniny a dovolenou bývá pro mnoho rodičů každoroční hlavolam. Kam s dětmi, když babičky nemohou hlídat a tábory pro několik dětí značně nabourávají rodinný rozpočet?  V kladenské farnosti se několik rodin domluvilo a udělalo si vlastní tábor, na kterém se rodiče vystřídají při hlídání dětí.

„Velmi pomohlo, že nápad podpořil kladenský pan farář, otec Martin. Nabídl táboru zázemí na faře, která stojí v centru města, ale zároveň má velikou zahradu, skrytou mezi domy. Děti tak získaly jak pohodlí místností na faře, kde je společenská místnost, kuchyně a sociální zařízení, tak možnost využívat členitou zahradu, kde nikoho nerušily a nikdo nerušil je.“

Jak takové tábory fungují se dočtete v tomto článku Aleny Theodory Dvořákové.


group of children pulling brown rope
Zdroj: Unsplash.com

Příprava na Popeleční středu s dětmi

Vánoce skončily, takže za chvíli bude zase čas začít myslet na Velikonoce a jim předcházející postní období. Inspiraci k tomu, jak toto téma představit dětem a jak doma prožít vlastní katechezi, před minulými Velikonocemi připravila naše redaktorka Eliška Dřevěná.

„Proč to po nás Pán Ježíš chce? Copak on má radost, když nám něco chybí? Ne, tak to vůbec není. Pán Ježíš nás miloval tak, že kvůli nám zemřel na kříži a my se mu můžeme připodobnit tím, že si odpustíme něco z našeho pohodlí. Nemáme dělat ztrápené obličeje, jaký máme hrozný hlad a velkou chuť na něco sladkého, ale máme se překonat a postit se potají. Kdybychom to netajili, snadno by se stalo, že by nás druzí politovali nebo vychvalovali a my bychom se nepostili kvůli Pánu Bohu, ale kvůli té pochvale a politování.“

Celou inspiraci pro katechezi s dětmi na Popeleční středu najdete zde.


Jdeme květnem s dětmi a s Marií

Květen je mariánský měsíc, proto jsme si pro vás v uplynulém roce připravili článek, jak prožít máj s Pannou Marií. Na každou květnovou neděli najdete v článku téma, o kterém se spolu s dětmi můžete v rodině bavit.

„Vyprávíme si příběh, jak se dvanáctiletý Ježíš ztratil svým rodičům v Jeruzalémě a jak jej našli mezi učiteli v chrámě. Přemýšlíme nad zvláštní odpovědí, kterou dal svým rodičům a jak oni vůbec nerozuměli tomu, co jim říká a jak to myslí. Byli ale trpěliví, vše uchovávali ve svém srdci a věřili, že Bůh jim v pravý čas dá poznat, co tím myslí. Mám také něco, čemu ve svém životě nerozumím? Dokážu to uchovávat trpělivě ve svém srdci a naslouchat Božímu hlasu?“

Článek plný nápadů od Barbory Wormové si můžete přečíst zde.


Dětská katecheze: Apoštolové kolem dokola

Dalším tématem na katechezi, které pro vás připravila naše redaktorka Eliška Dřevěná, je téma dvanácti apoštolů. Článek vyšel při příležitosti svátku svatého Matěje (14. 5.), ale katechezi je možné využít i příležitosti svátku jiného apoštola.

„Od začátku svého veřejného působení nebyl Pán Ježíš sám. Brzy oslovil dvanáct mužů, aby se k němu připojili a následovali ho. Dalo by se předpokládat, že Ježíš osloví moudré a vzdělané lidi, osobnosti, kterým tehdy lidé důvěřovali. Možná nějaké učitele, obchodníky nebo královské rádce. On však překvapivě povolal obyčejné, prosté muže, především rybáře, ale třeba i celníka Matouše.“

Celý článek najdete zde.