Volby jsou aktuálně velkým tématem, jinak tomu nebude ani v dnešním článku. V minulosti jsme Vám zprostředkovali již několik textů z pera Marka Orko Váchy; dnes Vám přinášíme další, který se týká právě nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. Berte ho jako pohled jednoho člověka z určitého prostředí. Tedy jak sám Orko říká: „Nabízím, nevnucuji.“

zdroj: unsplash.com

Není jedno, kdo vyhraje volby a kdo bude vládnout. Jsou lepší varianty a jsou horší varianty. Proto je třeba k volbám jít.

Jsem křesťan, katolický kněz. Z této perspektivy píši.

Nelze volit komunisty. Kvůli vězněným kněžím 50. let a 70. let. Kvůli Josefu Toufarovi. Kvůli tomu, jak strana ubližovala a ubližuje křesťanům. Kvůli své nenávistné ideologii. Kvůli Vojtěchu Filipovi, zvanému „Falmer“. Kvůli Martě Semelové a jejím projevům. Zde se snad shodneme.

Nelze volit ani ČSSD. V jedné chvíli ČSSD vsadila na protikřesťanskou kampaň, když se jednalo o to, zda stát vrátí církvím ukradený majetek. ČSSD tehdy vsadila na populistickou vlnu, na billboard, ve kterém ruka preláta s prstenem se lačně vztahuje po měšci. Ok. Tohle rozhodnutí má pro mě konsekvence. Pokud, křesťané, nemáte stockholmský syndrom, nemůžete volit ČSSD.

Pak jsou strany, které hlasitě vyzdvihují jednu z tzv. křesťanských hodnot, ale zároveň jsou proti všem ostatním křesťanským hodnotám. Abych byl konkrétní, sem počítám SPD a Volný blok. Nemohu volit hrubiána, vulgárního vandala, který vytrhává mikrofony a nemohu volit ani Japonce, který samozvaně brání moje češství. Nemohu volit Japonce, který chce odejít z Evropy, ale vůbec neví kam. Když to mám říct na rovinu, za mě křesťan nemůže volit ani SPD, ani Volný blok.

U Zelených vůbec nevím, kdo jsou a co chtějí. Ochrana přírody je mi z důvodu vlastní životní trajektorie bytostně blízká, ovšem co se děje v současné Evropě v rámci zelené politiky mě naplňuje lehkým zděšením. Úmysl asi dobrý, ale tzv. Green Deal mi přijde v řadě bodů jako nápady naprostých šílenců. V rámci naší země vůbec nevím, co by Zelení prováděli, když by měli moc. 

ANO ne.

Takže dobře, žijeme ve svobodném státě, volební menu občas bývá dost depresivní. Volit nejlepší stranu je příliš idealistické. Volme spíše tu nejméně špatnou. Svět je globalizovaný. Kdo by myslel, že my Češi můžeme zůstat neutrální, být mimo Evropu, mimo NATO a zároveň mimo Rusko, mýlí se. Vizte Krym. Proti Rusku a proti vlivu kremelského mrazu musíme zůstat v Evropě a v NATO.  Přes všech těch tisíc a jednu námitek, co mám proti EU, jsem pro Evropu a pro NATO. 

Když by to někoho zajímalo, budu volit SPOLU

 

DISCLAIMER: Tento článek nebyl a není zamýšlen jako podpora jakéhokoliv politického uskupení. Jelikož Orkovy texty vydáváme pravidelně, na tento měsíc jsme ho požádali o obecné vyjádření k volbám. Rozhodnutí napsat text takto otevřeně a konkrétně je už jeho vlastní.