V tomto roce bychom Vám chtěli postupně představit všechna Diecézní centra mládeže (DCM) a Vysokoškolská katolická hnutí (VKH). Jako první představujeme DCM v Českých Budějovicích. Jaký program v této nelehké době nabízí mladým? Nejen na to jsem se zeptala Petry Pletánkové, která v tomto Diecézním centru pro mládež pracuje.

 

 

Jaké akce v nejbližších dnech chystáte?

 

První chystanou akcí je Večer mladých on-line, který v době pandemie probíhá přibližně jednou za měsíc už od první vlny nouzového stavu.

 

zdroj: DCM České Budějovice

 

V novém roce se pomalu rozjíždíme, ale některé akce jsou už naplánované. Jednou z nich je video-svědectví a modlitba Korunky k Božímu milosrdenství cyklus ZIMA. První díl vyjde v neděli 7. 2. 2021. Až situace dovolí, rádi bychom pro mládež připravili celodenní duchovní a zároveň soutěžní hru v přírodě. Nikdo neví, kdy bude možné pořádat akce tak, jak jsme zvyklí, ale zatím se snažíme hledat cesty, jak být ve spojení s mládeží i v této nelehké virtuální době.

 

zdroj: DCM České Budějovice

 

Jak žije DCM během koronaviru?

 

Diecézní centrum mládeže v Českých Budějovicích je součástí Pastoračního střediska, a tak společně s ostatními centry (pro rodinu, seniory, katechety) sdílíme společně kancelář plnou skvělých lidí. Doba covidová nás každého různě zasáhla. Proto myslím, že je skvělé, že jsme jako DCM společně v kanceláři s ostatními centry. Každé centrum vytváří originální akce svým způsobem a to je, myslím, obohacující i inspirativní pro nás všechny.

 

Jaké akce/projekty jsou již za vámi? Je možné se na ně podívat třeba i zpětně?

 

Určitě. Všechny video projekty jsou ke zhlédnutí na YouTube kanálu. Videa jsou rozděleny podle kategorií (mládež, děti, senioři). Z offline akcí je za námi In víkend pro holky, Enter Camp a tábor pro děti Cesta kolem světa s Aslanem.

 

zdroj: Fotogalerie DCM České Budějovice

 

Jedním z velkých video projektů je Křížová cesta a workshopy, které byly vysílány v rámci virtuálního Diecézního setkání mládeže. Dalším projektem byla Myšlenka na týden, Modlitba růžence, podzimní modlitba (video-svědectví) Korunka k Božímu milosrdenství a v neposlední řadě projekt Adventní putování pro děti s Pannou Marií, do kterého se přípravou videí pro děti zapojila i mládež.

 

Co Ti práce na DCM bere, co naopak dává?

 

Když mi bylo patnáct let, setkala jsem se poprvé s lidmi, kteří některé období svého života věnovali právě mladým v DCM. Byla a jsem Bohu vděčná za to, že jsou akce, kde mohu žít společenství s Bohem a mladými lidmi. Služba v DCM mi dává příležitost nabídnout to, co jsem zažila, dalším mladým. Mám radost z každého mladého člověka, který přijede na akci, zažije společenství a odjíždí domů duchovně nabitý do každodenního života. Jestli mi DCM něco bere? To nevím. Asi volné víkendy, ale to moc nepočítám, protože mě služba v DCM naplňuje a každý povedený víkend mě těší.

 

Na závěr: Máš nějakou radu/tip, jak si zpříjemnit tyto dny během koronaviru?

 

Dobu covidovou jsem ve svém osobním životě na začátku prožívala docela dost lenivě. Co se mi osvědčilo a co můžu dát jako tip, jak si zpříjemnit den, je třeba cvičení. Bydlím se skvělou kamarádkou a společné cvičení je vždy legrace. 

 

www.signaly.cz/podporte